Какво представлява парентерално и ентерално клинично хранене
Храненето е съществена част от лечението на онкологичните заболявания. Всеки пациент следва да има хранителен план на базата на неговата възраст, пол, височина, тегло, здравословно състояние и ниво на физическа активност
Методите за ентерално и парентерално хранене се използват главно за доставяне на хранителни вещества на пациенти, които не могат да усвояват нормално храната или които имат нефункциониращи стомашно-чревни пътища.
Хранителните вещества се доставят под формата на течност и могат да вмъкват лекарства, както и храна. В някои хронични случаи пациентите трябва да се хранят през нощта, за да имат нормален живот през деня. Тези операции за хранене обаче са много различни в зависимост от ситуацията и нуждите на пациента.
ВАЖНО! Хранителните нужди на всеки индивид могат да се различават, Вашият лекарски екип може да Ви помогне да идентифицирате своите цели, свързани с храненето.
Европейската коалиция за пациенти с ракови заболявания (ECPC) препоръчва 8 въпроса, които всеки пациент да зададе на своя онколог, свързано с неговото здраве.
- Какво е текущото ми тегло?
- Важно ли е за мен да поддържам теглото си по време на лечението?
- Как мога да подобря апетита и храненето си по време на лечението?
- С какво препоръчвате да се храня по време на лечението?
- Има ли храни, които трябва да избягвам?
- Какви са моите варианти, ако нормалният ми ежедневен хранителен прием е недостатъчен?
- Трябва ли да приемам витамини или антиоксиданти по време на лечението?
- Как мога да поддържам физическата си активност по време на лечението?
За повече информация виж ТУК.
Според нас, медицинските онколози, не отдават подходящото значение на храненето и физическата активност при взаимодействие с пациенти с онкологични заболявания.
От направено проучване между 907 онкоболни и оцелели от онкологични заболявания е зададен въпрос, Вашият лекар/онколог, насочи ли Ви към специалист по хранене? – 77% не; 23% – да.
Когато пациентите не са в състояние да се хранят, дори с помощ, е необходимо да се осигури изкуствена хранителна формула, особено когато са в безсъзнание или имат патология – особено когато са оперирани в храносмилателния тракт, както и тънки и дебели черва.
Каква е разликата между ентерално и парентерално хранене?
Има два различни вида изкуствено хранене: ентерално и парентерално (интравенозно) хранене.
При ентералното (прекъснато и непрекъснато) хранене се въвежда назогастрална или орогастрална сонда и се въвежда тази медицинска храна, директно в областта на чревния тракт, където могат да се усвоят.
При парентералното хранене, чрез инфузия се вкарва комбинация от хранителни вещества интравенозно в кръвния поток на пациента. Тези хранителни вещества са комбинация от захари, соли, витамини, аминокиселини и микроелементи.
Засега и двата вида такова хранене се осъществява само в лечебни заведения, за разлика от страните в ЕС, където това може да стане в домашни условия или специални дневни центрове.
При парентералното се доставят директно хранителни вещества в кръвта и този метод е по-скъп от ентералния.
Засега и двата метода не са в необходимото ниво достъпни и използвани в лечебните заведения и много често пациентите се дехоспитилизират преди да могат да преминат на нормално хранене и настъпват драми в семейството, как да се осигури, в какво количество каквато и да е медицинска храна. Има много такива случаи, за които асоциацията ни е била сигнализирана и сме съдействали за осигуряване на необходимата медицинска храна и консултации в дома на пациентите в цялата страна.
ПРЕПОРЪКИ :
- Бъдете възможно най-стройни, без да имате поднормено тегло
- Бъдете физически активни, най-малко по 30 минути на ден (препоръка на СЗО за всички хора от детската градина до напреднала възраст – 75+ години)
- Яжте повече разнообразни зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни и варива
- Ограничете консумацията най-вече на червени меса (говеждо, свинско, агнешко) и избягвайте преработени меса, тип колбаси
- Избягвайте консумация на алкохол, ограничете консумацията на солени храни
- След лечение, оцелелите от онкологични заболявания трябва да спазват препоръките за превенция на рака
- Скрининг за хранителен риск, когато ИТМ (индексът на телесната маса) е по-малък от 25. Има загуба на теглото по време на последните 3 месеца, а нормалния диапазон на ИТМ е между 20-25.