Search
Close this search box.

ТЕЗАТА, ЧЕ ПАРИТЕ В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО СА МАЛКО, Е НЕСЪСТОЯТЕЛНА

Екзотика е да се мисли, че ако се намали обучението на медицинските сестри, ще се уреди въпросът с дефицита, казва адв. Пламен Таушанов

Българската болнична асоциация, както и да да се намали срокът на обученето на медицинските сестри, да се въведе допълнително здравно застраховане. Ще реши ли това проблемите, попитахме адвокат Пламен Таушанов. Той е председател на Българска Асоциация за закрила на пациентите и член на Надзорния съвет на НЗОК от квотата на пациентите.
Правя уточнение, че изразявам становище по излезли публикации в медиите. В случай, че би искала да чуе пациентската гледна точка, Българската болнична асоциация можеше да ни покани на форума, на който заяви своите искания. Това не беше направено.


Ако гледаме само отделни пасажи и идеи, които тя излага, като председател на Българска Асоциация за закрила на пациентите, мога да кажа няколко неща. Не съм съгласен, че поради непроменената от дванадесет години цена за избор на екип ще бъдат решени проблеми, ако размерът й бъде вдигнат. Питам аз, кой проблем, защото парите в здравеопазването били малко и трябвало да се търсят допълнителни източници.

Тезата, че парите в здравеопазването са малко, е несъстоятелна.

Само като се погледне бюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и неговото разпределение – над 4 млрд. лв. за болниците, става ясно, че той не е в съответствие с разпределенията на подобни бюджети, както е в Европейския съюз. Няма друга държава с толкова много болнични легла на брой население и всички да се струпват именно в болниците. Да не забравяме, че в последните четири години за клиничини пътеки вече се дават два пъти повече пари.

Нима с едни допълнителни средства, платени от пациента, ще оправим здравната система?! Тази тема е повече от несъстоятелна!

Колко процента от пациентите избират избор на екип? Аз не виждам никакви данни. От предишни анализи те са не повече от 10-15 на сто. Освен това, частните лечебни заведения имат всякакви механизми за допълнително събиране на средства – сестрински пост и други. Няма как чрез един акт да оправим системата. ББА иска да се направи допълнително здравно застраховане. И в момента има над десет фонда, които правят точно това.


Те застраховат допълнително около 200 000 човека.

Проблемът е, че хората са застраховани корпоративно. Ние, като адвокатска колегия в София, също бяхме застраховани към такъв фонд, но не се хареса на нашите членове. Той ще бъде сменен, тъй като не покрива необходимия минимум, за да има смисъл. Отдруга страна, тези фондове повтарят в общи линии това, което се заплаща от НЗОК. Има някои екстри, свързани с допълнителни изследвания, избор на екип, ЯМР, но в действителност не всички се плащат от тези доброволни здрани застрахователи, макар и за са влезли в застрахователния пакет. В момента, в който решиш да ги ползваш, трябва да имаш предварително съгласуване. Тогава изразихме в наше становище още по времето, когато здравен министър беше проф. Гайдарски.


Ако някой иска да го лекува определен лекар независимо дали е професор, доцент или редови лекар, да си заплати.

Медикът или екипът, който той избере да може да му даде нещо повече от това, което би му дал екип, в който би попаднал случайно без избор. В тази посока, трудно е да се каже, че имаме истински избор на екип. За такова нещо пациентът трябва да знае кой ще го оперира, колко операции и правил хирургът, каква е успеваемостта им, какви са рисковете – неща, каквито ги няма. Освен това, ние нямаме същинско информирано съгласие по отношение на клиничните пътеки, за да си избере пациентът методът на лечение, диагностиката, абтернативни методи на лечение, съответно да знае рискове, ако се откаже от това лечение, каква е успеваемостта.


Къде точно е това информирано съгласие? Никъде.

Що се отнася до тезата, че една каса не може да е ефективен модел и трябва да се надгражда със застраховане, това се прави, но не работи. Има го от преди десет години. Още Антония Първанова е правила опити за създаване на още три каси, но това не се получи. Здравният министър Ананиев се опита да прави два такива модела, които също се оказаха неудачни, защото застрахователите не поискаха да удовлетворят очакванията му към онова време. Те да вкарат допълнително в системата 800 млн. лв., както и допълнително пациентите да доплащат, но за какво? Докъде касата покрива необходимите разходи за пациентите и кое ще се надгражда – извън клиничната пътека, както и за медицински изделия, лекарства и други.


Самите допълнителни застрахователни дружества не работят на солидарният здравноосигурителен модел на НЗОК, а на риска, на застраховката. Е, питам, как тук се съвместяват солидарен модел със застраховка?! В последните двадесет години съм се наслушал на всякакви теории – два стълба, три стълба и т.н. Пенсионният модел е съвсем друг и за хората родени след 1959 г. не работи и тези, които си държат парите в него, накрая са на загуба.
Последното екзотечно предложение на въпросния форум е, как ако обучението на медицинските сестри се намали от четири на три години и това ще реши въпроса с дефцита. Самата Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи не иска такова нещо, а кой повече от нея може да бъде загрижен за кадрите в сектора. Това предложение определено не мога да разбера.


Нима някой си мисли, че като се намалят годините за следване, изведнъж един поток от 15 000 ще се влеят и попълнят дефицита, е невъзможно.

Въпреки сключените КТД и договаряне от преди две години, до момента все още не са изпълнени изискванията за заплатите. Има лечебни заведения, където тяхната СРЗ е 2500 лв. и то в чатни. Това е съвсем друг проблем. Нашата концепция по темата е следната: Собствениците на лечебни заведения, каквито са частните и си осигуряват средствата. Отделно 61 болници с преобладаващо държавно участие, 120 с преобладаващо или изцяло общинско, да си осигурят фонд „Работна заплата“ на своите служители. КП пък да служат за заплащане на медицинската дейност.


Допълнително може да има възнаграждение за изпълнителите на медицинска помощ, но това е друго. Какво от това, че през 2024 г. касата постави условие, че ако не са изпълнени изискванията по КТД няма да бъдат сключвани с нея?!

Последваха отлагания, всичко се разми. НЗОК не трябва да се занимава с подобни подходи и да следва каквото някому му дойде на ум, да го лансира и като мине този преоблем през онзи Коалиционен съвет, работата ще се уреди. Ние такива екзотични идеи слушаме още от управлението на „Продължаваме промяната“, когато обявиха за два приоритета – борбата с корупцията и съдебната реформа. Когато бяха предлжени обаче 14 мерки в здравеопазването, борбата с корупцията изчезна от програмата.


Изказани бяха и несъстоятелни идеи, като например болниците да не са търговски дружества и други.

Като се има предвид всичко това, ще заключа, че има пациентски организации, които трябва да се допитват. Какво означава, как на форуми някой ще заявява, че като намалим обучението на сестрите, ще преодолеем дефицита. Няма как това да се случи.